Včely potřebují vodu

Přestože na dnešek v noci dost pršelo, tak stejně včely hledají (a potřebují) vodu. Apeluji proto na včelaře – udělejte včelkám nějaká pítka – nejlépe pár metrů před úly.


Včely potřebují vodu: Důležitost a způsoby, jak jim pomoci

Včely jsou nejenom důležitými opylovači květin, ale také mají své specifické potřeby, které je třeba zohlednit. Jednou z těchto potřeb je voda. Proč je pro včely voda tak důležitá a jak jim můžeme na zahradě pomoci?

Proč včely potřebují vodu?

 • Žízeň: Stejně jako každý živý tvor, i včely potřebují vodu k ukojení žízně. Voda je základním stavebním kamenem jejich života.
 • Výživa plodu: Včely vodu používají k ředění medovice, což je potrava pro včelí larvy.
 • Zpracování pylu: Pyl, který včely sbírají z květů, se také zpracovává s pomocí vody.
 • Optimální teplota a vlhkost v úlu: Voda pomáhá udržovat správnou teplotu a vlhkost v úlu.

Jak včelám pomoci na zahradě?

 1. Vytvořte včelí pítko: Včelám postačí jednoduché pítko, ke kterému budete trvale doplňovat vodu. Nejraději mají pítka, která se podobají přírodním zdrojům vody. Ideální je nasákavý materiál, například bochánek mechu namočený v misce s vodou. Podobnou službu včelám prokáže ale i obyčejná houbička na nádobí.
 2. Teplota a kvalita vody: Voda by měla být vyšší než teplota vzduchu, zvláště na jaře. Ideální je dešťová voda, ale včely se spokojí i se znečištěnou nebo bahnitou vodou z kaluží.
 3. Přenášení vody: O zásobování vodou se starají včely létavky, které pro vodu vylétají i za nižších teplot než při sběru nektaru. Vodu donášejí v medných váčcích a předávají ji včelám na česně, které se postarají o její doručení tam, kde je potřeba.

Včely jsou nepostradatelné pro naši přírodu a zahradu. Pomocí jednoduchých opatření můžeme přispět k jejich zdraví a prosperitě. Ať už máte malou zahrádku nebo rozlehlou zahradu, vytvořte pro včely místo, kde si mohou doplnit svou životně důležitou vodu.

Pítka pro včely

Je důležité, aby včelky měly přístup k vodě, zejména v suchých obdobích. Zde je návod na výrobu pítka pro včely:

 1. Výběr vhodné nádoby:
  • Pro začátek můžete použít jakoukoli nádobu vhodného tvaru, například keramickou či plastovou podmisku květináče, víko vyřazené zapékací misky, dřevěnou nádobku nebo třeba dřevěné nebo kamenné korýtko.
  • Fajnšmekři si mohou vlastnoručně vyrobit pítka přímo ve své zahradě. Například pítko vytesané z pískovce působí krásně. Díky snadné opracovatelnosti pískovce si můžete při troše trpělivosti sami vytesat pítko podle vašich představ. Na závěr bude jen potřebovat impregnační nátěr, aby voda do pískovce neprosakovala.
  • Další možností je zhotovení betonového pítka. Pokud si chcete vlastnoručně vyrobit jednoduché elegantní pítko, budete potřebovat dvě nádoby podobného tvaru ve dvou velikostech. Tu větší vylijete betonem, do kterého umístíte menší nádobku, kterou zatížíte tak, aby vytvořila požadovanou prohlubeň.
 2. Naplňte pítka vodou:
  • Naplňte pítka vodou téměř po okraj. Můžete použít vodu z vodovodu, ale lepší je studniční, nejlepší je pak dešťová voda. Velmi důžité je do pítka umístnit vhodné „plováky“ pro včely, aby nedocházelo k zbytečnému tonutí včel. Vhodné jsou třeba dřevěné odřezky z dílny, z minerálních materiálů lze doporučit třeba keramzit.
  • Přidejte do vody malinko soli, aby voda obsahovala více minerálů. Včelky pak bude lákat její vůně.
 3. Umístění pítka:
  • Umístěte pítka poblíž včelích úlů, ideálně v dosahu letové dráhy včel.
  • Nejlépe je pítka umístnit před úly v předjaří. Včely si pítka časem najdou a na pítka se takzvaně zalétají. Pítka v průběhu roku potom už pokud možno nepřendaváme na jiné místo. Včely se naučí na pítko létat a proto platí: Když včelkám pítko vyrobíte, tak prosím dbejte, aby v něm byla pro včely vždy voda. Je velkou chybou včelaře nechat v horkých a suchých dnech pítko vyschnout!
  • Pítka mohou být umístěna na zahradě, balkonu, terase nebo okenním parapetu.

Pamatujte, že pítka jsou důležitá nejen pro včely, ale i pro další hmyz. Děkuji za péči o přírodu!

 

Napsat komentář