Pěna na medu

Pěna na povrchu medu


Pěna na medu (na jeho povrchu)

V tomto článku se podíváme na jev, který se občas vyskytuje a je často chybně považován za vadu.
Tenká bílá vrstva na povrchu hladiny medu se čas od času objeví hlavně v těch medech, které neprošly filtrací. Tedy ve sklenicích, které koupíte přímo od včelařů. Nejedná se o nic jiného než známku toho, že se jedná o med, který byl ze stáčecí nádoby odebrán jako ke konci stáčení, tedy tehdy, kdy byla stáčecí nádoba téměř prázdná. A ta bílá pěna na povrchu není nic jiného než vysrážené bílkoviny a malé částečky pylu. Ty by při velmi jemné filtraci neprošly sítem, ale v medech přímo od včelařů zůstávají.
Med je těžší než pyl, proto částice pylu vyplavou na povrch a tvoří zde pěnu. Pěna není škodlivá pro zdraví, pokud se jedná opravdu jen o pyl, což zjistíte velmi snadno. Stačí k němu přivonět a trochu ochutnat. Pokud má normální vůni i chuť, pak se nemusíte ničeho bát.
Problém by nastal v případě, že by měl med štiplavý zápach a nechutnal medově. Pak by se pravděpodobně jednalo o kvašení a med by byl znehodnocený, ale samotná přítomnost pěny v žádném případě není známkou kvašení.
Přítomnost pylu v medu vás nemusí nijak děsit, protože nejde o nic škodlivého. Je to normální přírodní produkt, který pro vás může mít i příznivé účinky. Dokonce v malém množství neuškodí ani alergikům. Naopak, udává se, že pokud je med s malou příměsí pylu podáván v zimním období, může se u osob s alergií na pyl zvyšovat rezistence vůči tomuto alergenu.

Napsat komentář